Házi Szilvalekvár Jótékony Hatása

April 25, 2021
hotel-viktor-pozsony

A szilva nem túl problémás növény, mint lejjebb olvasható, sem metszést, sem permetezést, sem különösebb gondoskodást nem igényel. Azt gondolhatnánk a szilva nem valami bonyolult gyümölcs… de azt vajon tudod-e, hogy azt a növényt, amit ma szilvaként termesztünk és szilvának nevezünk, csak így, egyszerűen, azt a fajtanemesítés során legalább 15 fajtából származtatják? Ugye, hogy nem is annyira egyszerű ez a szilva! A szilva vagy szilvafa a rózsafélék (Rosaceae) családjába, azon belül a vitatott rendszertani besorolású, főleg fákat és cserjéket magában foglaló Prunus nemzetségbe tartozó növények összefoglaló neve. A szilva őshazája Kis-Ázsia és a Kaukázus vidéke, de a mérsékelt égövön mindenhol megterem, sőt, a dél-amerikai földrészre is eljutott. Fája nem igényel különös gondozást, hiszen metszés és permetezés nélkül is megtermi gyümölcsét. Virágainak színe a fehértől a rózsaszínig változik. A virágban öt szirom- és öt csészelevél van. Egyszerű vagy többes virágzatúak, két–hat vagy több fürttel.

A szilvalekvár egy igazi vitaminbomba - Világ tükreVilág tükre

Számos egyéb felhasználási módja is van e sokoldalú gyümölcsnek. Fogyaszthatjuk főzve, gyümölcslevesekben vagy bizonyos húsételekhez (például vadhúsokhoz). Mártásként vagy akár töltelékként is pikáns ízt ad az ételeknek. Készíthetünk belőle gyümölcssalátát is, de édességekben is megállja a helyét. A magyar konyha kedvelt édessége a szilvás gombóc és a szilvalekvárral is tölthető derelye, vagyis a barátfüle. Az aszalt szilva kitűnő rágcsálnivaló csemege a téli hónapokban is. Nem utolsósorban fontos energia-, vitamin-, ásványi anyag- és élelmirost-forrás. A szilvát fogyaszthatjuk befőttként is. De nem csak édes befőtteket készíthetünk belőle, hanem ecetesen elrakva savanyúságként is sokan kedvelik. Erre legalkalmasabb a besztercei szilva. Évszázadok óta kedvelt ital honunkban és számos más országban is a szilvából készült pálinka, a szilvórium, amelyet az Európai Unió is védett magyar terméknek (hungarikumnak) fogadott el. Élettani hatását tekintve a szilva – a benne levő antioxidánsoknak köszönhetően – fokozza az immunrendszer ellenálló képességét, ezen kívül szív-ér rendszeri védőhatása is van.

Forrás: Új DIÉTA 2011/5

Méhkenyér jótékony hatása - Orvos válaszol - HáziPatika.com

  • Szívritmus zavarok
  • Feketék fehéren
  • Tóth és Fiai Kft., Kárpitozás Tószegen, Jász-Nagykun-Szolnok megye - Aranyoldalak
  • Eskuvoi helyszinek győr
  • Rajzfilmek Magyarul Teljes 2019
  • Az uborka 15 eltitkolt hatása, ami veled is csodát tehet!
  • Házi szilvalekvar jótékony hatása
  • Kuroko no basuke 2 évad 8 rész
  • Konzol bolt corvin köz
  • Colores 2 megoldókulcs
  • Miért eszik kakit a kutya

Testünkben mindig vannak rákos sejtek és ezeket a szervezet normális esetben kordában tartja. Ha gyengül az immunrendszer, akkor képesek csak az elburjánzásra. Nagyon fontos, hogy higgyük, sőt, tudjuk, hogy a rák nem halálos ítélet. Abszolút gyógyítható" Elmondta, hogy a székelyek mit használnak rákgyógyszerként, teljes hatékonysággal. És ezt tudóscsoportok nemrégiben be is vizsgálták, igazolva a gyógymód hatékonyságát. Tehát Erdélyben egy nagyon egyszerű orvosságot használnak a rák gyógyítására. Szilvalekvárt. Igen, szilvalekvárt. A szilva gyógyító erejű, kimagaslóan magas az antioxidáns tartalma. Frissen is érdemes szezonban sokat fogyasztani belőle, de aszalt szilvaként is hatásos, valamint lekvárként is. Nos, nem csak hungarikum a kiváló házi szilvalekvár, de csodálatos erejű rákgyógyszer is. Bőrrákra közönséges galaj, diólevél és fagyöngy keverékének tinktúráját használjuk. Szájüregrákra: körömvirág – idényében minden nap 3 virág nyersen elrágcsálva, amíg elmúlik a betegsé gyümölcsökből készült lekvároknak magas a rosttartalma, amely jótékonyan hat az emésztésre.

Pórusösszehúzó, fertőtlenítő, feszesítő, gyulladáscsökkentő és hidratáló hatása mellet normalizálja a faggyútermelődést és lehámlasztja az elhalt hámsejteket. Csípésre, dörzsöljük be az érintett területet, azonnal csökkenti a duzzanatot, a fájdalmat és a viszketést. Napégett, irritált bőrre. Ugyanígy járjunk el, mint a zsíros bőr esetén, de a joghurtot tejföllel helyettesítsük. Rendkívül gyorsan hűsíti, megnyugtatja és hidratálja a sérült bőrt. Hidratálja a testet és visszapótolja a napi vitaminszükségletet. Az uborka 95 százaléka víz, miközben a szervezetet hidratált állapotban tartja, segíti a test méregtelenítő folyamatait. Az uborkában a legtöbb vitamin megtalálható, amire a szervezetnek szüksége van egy nap. Ne felejtsük el azt sem, hogy csak magában a sötétzöld héjban annyi C-vitamin van, ami a szervezet napi C-vitamin szükségletének 10 százalékát tartalmazza. Uborkás hajpakolás a gyors hajnövekedésért. Nem csak az arc, hanem a fejbőr is igényt tart vitaminos pakolásokra. Uborkaléből ilyet is készíthetsz!

Ha az emésztésed lelassult, érdemes kipróbálnod minden idők legjobb természetes emésztésserkentő gyümölcsét. Magas rosttartalom A szilva emésztésserkentő tulajdonságát egyrészt magas rosttartalmának köszönheti. A gyümölcs mind oldható, mind nem oldható rostban bővelkedik. A benne található rostok növelik a széklet mennyiségét, megkönnyítik annak távozását a szervezetből. Székrekedés ellen: szorbitol A szilvában található szorbitol egy természetes cukor, mely a bélben vizet köt meg. Ennek köszönhetően serkenti az emésztést. Ugyanakkor bizonyos emésztőrendszeri betegségek - például az irritábilis bélszindróma - esetén súlyosbíthatja a tüneteket. Ilyenkor érdemes kikérned orvosod véleményét. Még mire jó a szilva? Káliummal a magas vérnyomás ellen Mivel a szilva káliumban igen gazdag, rendszeres fogyasztásával megelőzheted a magas vérnyomás kialakulását. Emellett a vesekő és a stroke kockázatát is minimálisra csökkentheted vele. Hatékony antioxidáns A kékes színű gyümölcsök - mint a kékszőlő, a fekete áfonya, vagy a szilva - mindegyike hatékony antioxidáns.

10 dolog… amit a szilváról tudni kell

Az utóbbihoz a nagy káliumtartalma is hozzájárul. Béta-karotin-tartalma fontos a zavartalan növekedéshez, a csontfejlődéshez, a látás és a hámszövetek épségének fenntartásához. B1-, B2-, B6-vitamin-, biotin- és pantoténsav-tartalma révén számos anyagcsere-folyamat (szénhidrát-, aminosav- és lipidanyagcsere) megfelelő működését is segíti. A B2-vitamin szerepet játszik a méregtelenítő folyamatokban is. Ismertebb élettani hatása a számottevő rosttartalmának köszönhető. A gyümölcs héjában található cellulóz pozitív hatású a bélműködésre, ezért napi rendszeres, nyersen, lekvárként vagy aszalt formában való fogyasztása kiváló és természetes ellenszere lehet a székrekedésnek. Nemcsak a bélből segíti kiüríteni a salakanyagokat, hanem vízhajtó hatása is ismeretes. Ugyancsak élelmirost-tartalmának és kis energiatartalmának köszönhetően nyersen testtömegcsökkentő étrendben is jól alkalmazható. A szilva a népi gyógyászatban is helyet kér magának: nemcsak székrekedés ellen fogyasztották, hanem a leveléből hideglelés elleni teát főztek, de szájöblítő szert is készítettek belőle.

4. Csökkenti a depresszió kialakulásának valószínűségét Bár a rendszeres alkoholfogyasztás összefügghet a depressziós tünetekkel, tény, hogy heti 100-200 mililiternyi vörösbor megelőzi a mentális betegségek kialakulásának többségét, a benne lévő antioxidánsok pedig hozzájárulhatnak a tartós boldogságérzet fennállásához. 5. Segít a vércukorszint stabilizálásában Egy 2015-ös felmérés bebizonyította, hogy azok, akik napi két pohár vörösbort fogyasztanak el, stabilabb vércukor szinttel rendelkeznek, mint akik fehérbort vagy vizet kortyolgattak – ráadásul még a koleszterinszintjük is javult a vörös nedű segítségével. Te is tapasztaltál már pozitív változásokat a vörösbornak köszönhetően? Oszd meg velünk kommentben. Fotó: 123RF

A szilva (Prunus domestica) a rózsafélék családjához tartozó csonthéjas gyümölcsünk. Számtalan fajtájának és változatának megkülönböztetése nem könnyű feladat, hiszen könnyen kereszteződnek egymással. A gyümölcs említésekor általában a liláskék vagy sötétkék szemű fajták – például a zamatos, viszonylag kicsi szemű Besztercei – jutnak eszünkbe, s ezek éretlenül, azaz "zölden" pirosas árnyalatúak, de vannak már éretten is zöldes, pirosas és sárgás változatok. Összesen mintegy kétezer fajtája ismeretes. Tulajdonképpen a sárgás vagy zöldes ringlókat is a szilvákhoz lehet sorolni. Formájukat tekintve vannak hosszúkásak, tojás alakúak és gömbölyűek is. A hazai szilva szezonja a sokféleségnek köszönhetően júliustól egészen októberig tart. Fogyaszthatjuk nyersen – gyümölcsként, gyümölcssalátákban, kedvelt főzve, gyümölcslevesekben is. Az aszalt szilva kitűnő rágcsálni való, de jól illik egyes húsételekhez, különösen a vadakhoz. Az aszalt szilvában is megvan, ami a friss gyümölcsben, ráadásul töményebben.