Hé Magyar Joe Kritika

April 25, 2021
rózsa-sándor-film-online

"A mi bűnünket csak a blues bírja el": Hobo ismét makacsul arról beszél, hogy mi a bűnünk, hol rontottuk el, van-e kiút. Mi, magyarok – és lényegében bármelyik Hobo-estet és lemezt hallgatjuk vagy nézzük, nem feledkezhetünk meg erről a többes szám első személyről. Földes László 'Hobo': Hé, Magyar Joe, a budapesti Nemzeti Színház előadása, 90 perc. Rendező: Vidnyánszky Attila. Szereplők: Rácz József, Földes László 'Hobo'. Zenészek: Gál István, Igali Csanád, Kiss Zoltán, Pengő Csaba.

Hé magyar joe kritika online

Elgondolkodhatunk azon, hogy milyen kevésen múlhat egy ember élete, ha otthonról csak elvárásokat kap szeretet helyett, ha eszét veszti egy olyan szerelemtől, amelyet az első pillanattól kezdve jobb lett volna elkerülni. Hová vezet, ha feláldozzuk magunkat egy másik emberért, akitől csak megvetést kapunk, és amikor végleg elszakad a cérna, nem vagyunk képesek racionálisan végiggondolni tettünk várható következményeit? Ismerjük jól az ilyen helyzeteket, lehet, hogy közelebbről, mint ahogyan azt magunknak valaha is bevallanánk. Aztán e sorson keresztül lepereghet előttünk három évtizednyi Magyarország. Megjelennek a felemás átmenet szerencselovagjai, azok, akik ugyanolyanok, mint a "régi elvtársak" – még vadászpuskájuk is van - azok, akiket bármikor, bármiből kimosnak, mert a törvény előtt mindenki egyenlő... de vannak, akik egyenlőbbek. Megjelenik az új hatalom, amely állandó gyűlöletkeltéssel valósítja meg az "oszd meg és uralkodj" elvet. És végül megjelennek azok, akik nem "kalandvágyból", hanem reménytelenségből próbálnak elmenni a hazából, mert itthon csak "rontják az összképet", odaát viszont legalább "fehér migránsok" lehetnek.

„Így fogadott engem az új Magyarország”: megnéztük Hobo Hé, Magyar Joe-estjét – Főtér

Search & Filters Hobo "Hé, Magyar Joe" Időpont: 2018. október 14. vasárnap, 19:00 Földes László "Hobó": " Új, több mint 20 dalból álló dupla lemezünket mutatjuk be a Barba Negrában, október 14. -én vasárnap este. A kiadvány a Vadászathoz, vagy a Circus Hungaricushoz hasonlóan összefüggő mű, melynek zeneszerzői Igali Csanád, Kiss Zoltán és Pengő Csaba, akikkel mostanában játszom. Rajtuk kívül még Gál István dobos is dolgozik az albumon. A történet Magyar József, azaz Joe életét követi végig születésétől a féltékenységi gyilkosságon és a börtönéveken át a szabadulásig. A Jimi Hendrix áltál világhírűvé tett bluest 40 éve játszom magyarul, ezt ebben az anyagban, sok új szöveggel kiegészítve, egy másfajta változatban fel is vettük. Az alapötlet minden előzmény nélkül, egyszerűen beugrott. Vagyis ha nekem lehet amerikai nevem, a Hobo, akkor Joe miért ne lehetne magyar? És megírtam a történetet. A mű zenés drámaként is bemutatásra kerül novemberben a Nemzeti Színházban. Szeretettel várom Önöket!

A Hé, Magyar Joe az életműnek ahhoz a hagyományához kapcsolódik, ami a Vadászat tal kezdődött 1984-ben, de közvetlen előképe a tíz évvel ezelőtti Circus Hungaricus lemez – mintha ott folytatná, ahol abbahagyta a Kisember "reménytelen reményének" megfogalmazásával ("Kisember, hallod, szerencse fel! "). Mert itt is ugyanannál a perspektívánál vagyunk: Magyar Joe a tipikus, késő kádári korban szocializálódott kisember, aki lázadni vágyását tehetős apjával szemben éli ki (felfedezhető itt némi önéletrajzi párhuzam talán), hogy a bankárcsalád langymeleg biztonságát a BKV-vezető nyomorúságára cserélje. De ahhoz nem elég okos, hogy a megalázottság tapasztalatát felszarvazott férjként (is) elviselje: megöli az asszonyt, ad neki két golyót, kettőt. Aztán következik a börtön – a puritánul berendezett színpadon ezt egy jókora ketrec jeleníti meg mint központi díszletelem –, bár tudja, tettére nincs bocsánat, nem is kér ilyesmit; azt viszont nem tudja, hogy bűnhődésében a lelkiismeret mellett saját szabadulása is szerepet játszik majd.

Hobo – Hé, Magyar Joe! – 2018 – Fémforgács

A fekete és szürke színek dominanciája egy kis sárgával színesítve. Minimál, de nagyon hatásos design! A booklet természetesen tartalmazza a dalszövegeket, melyek Hobo jó szokásához híven legalább annyira hangsúlyosak, mint maga a zene. Sőt, ez esetben szerintem inkább azokon van a hangsúly. Óhatatlanul adja magát a Hobo Blues Band (és úgy általában a magyar könnyűzene) klasszikus albuma, a Vadászat, lévén az is dupla és egy koncepció köré épül. De kb. ennyiben ki is merülnek a hasonlóságok a két lemez között. A Hé, Magyar Joe! jóval nehezebb hallgatnivaló, mint a HBB 1984-es mesterműve, nincsenek rajta slágerek, a muzsikusok sem akarják elkápráztatni a hallgatót virtuóz játékukkal, stb. Egyszerűen a friss korong nem erről szól. Ez egy szövegorientált lemez. Egy kitalált személy életének megzenésített lenyomata. Kor-és kórkép is egyben. Hobo sorai pedig annyira képszerűek, hogy lelki szemeim előtt látom az egyes szituációkat, elképzelem a szereplők külsejét, a helyszíneket, stb. Tehát, mintha könyvet olvasnék.

  • Hé magyar joe kritika 10
  • Iphone 6 érintőüveg
  • Hé magyar joe kritika 3

Ezért nevezték el Joe-nak. Nem vágyott nagy életre, csak villamosvezető lett és feleségül vette az első nőt, aki lefeküdt vele. A nő azt hitte, a bankár apuka majd arany életet biztosít nekik, ám hamar rájött, hogy ez soha nem teljesülhet, és megcsalta a férjét. Joe rajta kapta őket és miután az asszony megalázta, az apja vadászpuskájával lelőtte. Utána kihívta a rendőröket, feladta magát, mindent bevallott. Súlyos ítéletet kapott, tizenhat évet húzott le a börtönben, ahol naponta küzdött a lelkiismeretfurdalással és a szégyennel. Aztán kiszabadult és itt találta magát a mai Magyarországon, ami nem hasonlított arra, ahol ő felnőtt. Az utcán élt, munkát nem kapott, végül utcazenész lett, így találkozott egy néhai osztálytársával, aki munkát és szállást adott neki. Eddig a történet, amit 26 dalszövegben írtam meg és ősszel dupla lemezként, egy hangoskönyvben jelenik meg. Megmutattam az anyagot Vidnyánszky Attilának, aki egy kétszereplős előadást vizionált a dalok köré. Színész alakítja majd Joe-t, én pedig szokás szerint az igric, a mesélő leszek. "